RANCANGAN PENGAJARAN – PENGEMBARAAN TEMPAT MENARIK DI MALAYSIA
Taska                          : Prasekolah Maktab Pengajian Bahasa
Umur                          : 6 tahun
Tarikh                        : 5 April 2010
Masa                           : 10.00 pagi hingga 10.45 pagi (45 minit)
Bilangan murid         : 12 orang
Topik                          : Pelancongan
Aktiviti                       : Meneroka Tempat-tempat Menarik Di Malaysia
Objektif:
Dapat mengenali lebih banyak tempat-tempat menarik di Malaysia
Mengenal tempat-tempat pelancongan yang terkenal di Malaysia
Meningkatkan kemahiran bekomunikasi
Ringkasan aktiviti:
- Set induksi: Guru mengarahkan murid-murid berkumpul di      satu sudut dan menanyakan pengalaman percutian mereka sebelum ini di      sekitar Malaysia
- Langkah-langkah:
Aktiviti: Guru mengajak murid-murid menerokai tempat-tempat menarik di 
Aktiviti: Guru menyuruh murid-murid memadankan gambar tempat menarik dengan negeri yang sesuai
Aktiviti: Guru menyenaraikan dan menjalankan sesi membaca perkataan tempat-tempat menarik yang terdapat di Malaysia
               
- Penutup: Guru membuat rumusan apa yang dipelajari      oleh murid-murid 
Hasil Pembelajaran:
Di akhir pembelajaran, murid-murid dapat:
- Mempelajari      tentang tempat menarik, budaya dan makanan yang terdapat di Malaysia
- Membaca      perkataan yang diberikan dengan betul.
- Mengeja      perkataan yang diberikan dengan betul
Pengetahuan sedia ada:
- Murid-murid      dapat mengenali kebanyakan tempat menarik di Malaysia
Nilai:
- Menghargai      pelancongan tempatan
- Meningkatkan      keyakinan diri (melibatkan diri dalam aktiviti).
Strategi pengajaran:
- Penyelesaian masalah:
- Murid-murid       perlu menyenaraikan tempat menarik di Malaysia
- Pembelajaran melalui pemerhatian:
- Murid-murid akan belajar melalui pemerhatian terhadap penerokaan tempat manarik di Malaysia
Media Pengajaran:
- Komputer.
- Marker Pen.
- White Board.
- Video
Kemahiran:
- Kemahiran Manipulatif – Boleh menggunakan material pembelajaran.
- Kemahiran Berfikir – Menjawab soalan yang diajukan dalam penerokaan dan menyelesaikan permainan.
Prosedur :
| LANGKAH | AKTIVITI GURU | AKTIVITI MURID | MEDIA PENGAJARAN | CATATAN | 
| Set Induksi ( 7 minit ) | -            Guru   mengarahkan murid-murid berkumpul di satu sudut dan menanyakan pengalaman   percutian mereka sebelum ini di Malaysia                | -            Murid-murid   berkumpul beramai-ramai di satu sudut dan masing-masing menceritakan   pengalaman mereka bercuti di malaysia |   |  | 
| Langkah 1 (10 minit) | - Guru mengajak murid-murid     Menerokai tempat-tempat   menarik               di Malaysia bersama-sama ”  | - Murid bersama-sama     mengikuti penerokaan     tempat-tempat menarik di   Malaysia yang ditunjukkan oleh guru | -            video -            Komputer |  | 
| Langkah 2 (15 minit) |    Guru menyuruh murid-murid   memadankan gambar tempat menarik dengan negeri yang sesuai     | -    Murid-murid dikehendaki   memadankan gambar tempat menarik dengan negeri yang sesuai         | -            Cd   pengajaran -            Komputer |  | 
| Langkah 3 (8 minit) *   Pengukuhan | - Guru menyenaraikan dan     menjalankan sesi membaca     tempat-tempat menarik yang dapat   disebut oleh murid-murid | - Murid-murid dikehendaki     membaca perkataan yang     disenaraikan oleh guru     beramai-ramai. | -            Marker   Pen -            White   Board |  | 
| Penutup (5 minit) *   Kesimpulan | - Guru membuat rumusan tentang apa yang dipelajari oleh murid-murid | - Murid-murid      berbincang dan       menjawab pertanyaan guru |  |  | 
Penilaian/ulasan _______________________________________________________________________________

 
No comments:
Post a Comment